Ukrayna Üniversiteleri
Trend

Odessa Politeknik Üniversitesi

Odessa Politeknik Üniversitesi 18 eylül 1918 tarihinde kurulmuştur. Ukrayna’nın güney kısmında plajlarıyla ünlü sıcak bir iklime sahip olan Odessa şehrinde bulunmaktadır.Gelecekteki bilimsel personelin ve mühendislerin yetişmesini sağlayan Odessa politeknik üniversitesi  köklü bir üniversitedir. Güney Ukrayna merkezli olan üniversite devlet üniversitesidir.🙂

whatsapp 2

Köklü bir üniversite olan Odessa politeknik üniversitesi, taban puan ya da bölüm zorunluluğu olmamaktadır. Bu da her öğrenciye açık eğitimler sunduğunu gösteriyor. Ukrayna’da eğitim almak farklı ülkelere nazaran çok daha ekonomik olmaktadır. Bu da öğrencilerin bu okulu tercih etme sebepleri arasında yer alıyor. Odessa şehir olarak elverişli bir coğrafyadadır. En eski teknik eğitim kurumları arasında yer alan Odessa politeknik üniversitesi, küresel bilim ve teknolojinin gelişmesine çok önemli katkılar sağlamaktadır.👍

Odessa politeknik üniversitesi Unesco, Uluslararası eğitim programları, Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ile işbirliği yapan üniversite, COPERNICUS ve TEMPUS’ta araştırma ve eğitim programları ile yer alıyor. Bunların yanı sıra ABD’de, Asya ve Avrupa’da 28 yüksekokul ve üniversite ile de iş birliği anlaşmaları bulunmaktadır. Genel olarak Rusça ve Ukraynaca eğitim dili ile dersler verilmektedir.

Odessa Politeknik Üniversitesi Bölümleri Ve Fiyatları

Ukrayna Ulusal Odessa Politeknik Üniversitesinin güncel fakülteleri, bölümleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Eğer aşağıdaki tabloda aradığınız bölüme veya fiyat listesine ulaşamıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. Üniversitenin hazırlık paketleri 3000 dolar ile 3300 dolar arasında değişmektedir. Bunun nedeni ise paket içeriklerinin farklı olmasıdır. Üniversitenin bölüm ücretleri ise ortalama olarak 1800$ – 2200$ arasındadır. Ukrayna’nın en uygun ve kaliteli nadide üniversitelerinden birisidir.

Bölümler ve Fiyatlar 2020 – 2021 Eğitim Dilleri Lisans Ücreti
Bilgisayar Bilimleri Rusça 1800$
Bilgisayar Mühendisliği Rusça 1800$
Yazılım Mühendisliği Rusça 1800$
Ekonomi Rusça 2000$
Makine Mühendislgi Rusça 1800$
Bilgisayar Programcılığı(Dizayn) Rusça 1800$
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Rusça 1800$
Radyo Mühendisliği Rusça 1800$
Atom Mühendisliği Rusça 1800$
Nükleer Güç Santralleri Rusça 1800$
Telekomünikasyon Rusça 1800$
İşletme Rusça 2000$
Pazarlama Rusça 2000$
Muhasebe Rusça 2000$
Yönetim Rusça 2000$
Çevre Koruma Rusça 1800$
Fizik Rusça 1800$
Uygulamalı Mekanik Rusça 1800$
Mekanik Mühendisliği Rusça 1800$
Elektromekanik Rusça 1800$
Kimyasal Teknolojiler Rusça 1800$
Motorlu Taşıtlar Rusça 1800$
Bilgi Güvenliği Sistemleri Rusça 1800$
Sosyal Hizmetler Rusça 1800$

Odessa Politeknik Üniversitesi Tarihi

 • 1968 senesinde Odessa Politeknik Enstitüsü, uzmanlık eğitimi ve bilime katkılarından dolayı Ukrayna SSR Yüksek Kurulu Başkanlığının vermiş olduğu karar ile Onur Diplomasına layık görülmüştür.
 • 1971’de, Odessa Politeknik Enstitüsü, SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığının kararı ile ulusal ekonomi araştırmaları için bilimsel uzmanların eğitilmesi ve bilimsel araştırmanın geliştirilmesine ilişkin haklar için Diploma ve İşçi Bayrağı Emrini almıştır.
 • 1977’de, Ukrayna SSR Bakanlar Kurulu ve Ukrayna Cumhuriyetçi Meslek Komiteleri Konseyi’nin Odessa Politeknik Üniversitesi ekibinin en iyi göstergelerine ulaşma kararı Cumhuriyet Yönetim Kurulu’na verildi.
 • 1993’de Bakanlar Kurulu Kararı ile Odessa Politeknik Enstitüsü, ÜNİVERSİTE statüsünü almıştır.
 • 1996’dan beri ONPU , Avrupa Üniversiteler Birliği,Dünya Üniversiteler Birliği ve Avrupa Uluslararası Eğitim Birliği üyesidir.
 • 1998’de Ukrayna Bakanlar Kurulunun kararlaştırmasıyla Onursal Diploma ödülünü kazanmıştır.
 • Odessa Politeknik Üniversitesi her yıl KOERNIK,TEMPUS,TACIS,NATO, EURASIA, INTAS ve diğer programları uygulamaktadır.
 • 2000 yılında Odessa Politeknik Üniversitesi‘nde Alman Teknik Fakültesi kurulmuştur.
 • 2006 yılında, ONPU , Alman firmalarında çalışmayı düşünen öğrenciler için Almanca testi (TestDaf) yapabilmek için bir lisans aldı.
 • 2007 yılında ONPU ,  ISO-9001 kalite yönetim sistemi sertifikasını aldı.

Günümüzde ise Ukrayna Üniversitelerinden  Odessa Politeknik Üniversitesi alternatif enerji konusunda birçok araştırma yapılmaktadır. ONPU bünyesinde yetişen öğrenciler arasında 1 Nobel ödülü, 15 Devlet Ödülü ödülü sahibi, 17 Onurlu Bilim Adamı  mezun olmuştur.Endüstri 4.0 gelişmesi ve bilgi güvenliği sistemlerinin geliştirilmesi için endüstri mühendisleri yetiştirmektedir.

Üniversitenin resmi web adresine gitmek için bu linke tıklayabilirsiniz https://opu.ua/ .

ÖĞRENCİLERE NÜKLEER SANTRALDE STAJ İMKANI

Meriç, Ukrayna’nın eğitim birimlerinde uygulamalı nükleer reaktör alanlarının bulunduğunu belirterek, “Öğrencilerin teorilerini buradan aldıktan sonra Ukrayna’da deneysel ve laboratuvar dersleri görmeleri, hatta nükleer reaktörlerde staj yapmaları mümkün olacak.” diye konuştu.

Ukrayna’ya nükleer eğitimde pratik kazanma adına Türkiye’den ilk etapta 20 öğrenci göndermeyi planladıklarını ifade eden Meriç, “Bu konuda  fikir cimnastiği, bir beyin fırtınası yapıyoruz diyebiliriz. Bir kaç ülke nezdinde bu çabamız sürüyor. Talep arttıkça kontenjanlar da artacak. Üniversitelerimizin hem öğretim üyesi hem de laboratuvar açısından yeteri kadar alt yapısı yok. Dolayısıyla çalıştaylarla yurt dışında akademik camianın ve öğrencilerin pratik yapabilmesinin alt yapısını oluşturmayı hedefliyoruz. Kiev Politeknik ve Odessa Devlet Politeknik Üniversiteleri başta olmak üzere bir çok kurumla görüşmelerimiz sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Yılda yaklaşık 163 milyar kilovatsaatlik elektrik tüketen ve bunun yarıdan fazlasını nükleer güç santrallerinden karşılayan Ukrayna’da, halen aktif 15 nükleer reaktör bulunuyor. Bu arada, halen Akkuyu’yu yapacak Rasotam ile yapılan anlaşma çerçevesinde, 307 Türk öğrenci Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi alıyor.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali için ilk anlaşma 2010 yılında imzalandı. Akkuyu’da yapılacak santral 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak. Santralin 2023 yılında devreye girmesi hedefleniyor.

Dr. Mustafa Aydın’a Ukrayna’dan fahri doktora

Ukrayna’nın üçüncü büyük kenti Odessa’da Eylül 1918’de kurulan Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi’nin Rektörlük Binası’nda düzenlenen törende konuşan Dr. Mustafa Aydın, bu unvanın kendisini gururlandırdığını belirtti. Teşekkür konuşmasında Suriye ve Kudüs’te yaşanan insanlık dramına değinen Dr. Mustafa Aydın, “Tarihin ilk günlerinden beri insanlar, yakın ve uzak çevreleri ile daima ilişki içinde oldular. Çokça kavga edip, paylaşmayı bilemediler. Asırlarca devam eden bu anlaşmazlıklar ve savaşlar neticesinde birçok medeniyet ve insan yok oldu ve olmaya devam ediyor. Dün Suriye’de bugün Kudüs’te yaşanan insanlık dramına dünya sağır, dünya kör. Karşılıklı diyaloglarla çözülebilecek konular maalesef sürüncemede bırakılarak belirli çıkar güçlerinin oyunları ile kısır döngüler içinde devam ediyor” dedi.

KAYNAKÇA

ÖĞRENCİLERE NÜKLEER SANTRALDE STAJ İMKANI

Dr. Mustafa Aydın’a Ukrayna’dan fahri doktora

 

2 Yorum

  1. Odessa Politeknik Üniversitesinde okumak için öncelikle bize ön kayıt evraklarını göndermelisin,
   1: Pasaport
   2: Lise Diploması
   3: Lise Transkripti

   bu 3 evrakı tarayıcıdan tarattırıp mail adresimize atarsan senin için davetiye alabiliriz. Davetiye geldikten sonra vize işlemleri başlar vize için gerekli evrak listesi tarafınıza iletilecektir. Odessa politeknik üniversitesinde istediğin bölümde sadece lise diplomasıyla okuyabilirsin. Lise mezunu olman üniversiteye kabulun için yeterlidir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsin. bilgi@ukraynauniversite.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu