Sıkça Sorulan Sorular

Neden Ukrayna’da Üniversite okumalıyım ?

1. Yeni bir dil öğrenmenin faydası

Seyahat ve kültürel bağlantılar ile ilgili olarak, yeni bir dil öğrenmenin en iyi nedenleri arasında kariyer fırsatları yer alır. E- ticaret ve internet aracılığıyla pek çok işin yürütüldüğü bu dönemde pek çok şirket, yabancı dil bilgisi olan ve bu sayede şirkete katkı sağlayacak çalışanlar aramaktadır.

2. Eğitim Ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna’da üniversite fiyatları, Avrupa ülkelerinde ki ve Türkiyede ki üniversite fiyatlarına kıyasla çok daha uygundur.Üniversite bölüm fiyatları 1300$ dan başlamaktadır.

Ukrayna eğitim sistemi en iyi fiyat garantisiyle birlikte en kaliteli eğitimi vermektedir. Ukraynada yaşam maliyetleri Avrupa ülkelerine göre çok daha uygundur.Bir öğrencinin aylık beslenme, ulaşım ve özel ihtiyaçları için 200-300 $ yeterli olucaktır.

3. Sınavsız Sadece Lise Diplomasıyla Üniversite Kaydı

Ukrayna üniversitelerine sınavsız olarak sadece lise diplomasıyla kayıt yaptırabilirsiniz.Üniversite kayıt şartlarında taban ve tavan puan şartı aranmaması nedeniyle ukrayna üniversiteleri oldukça fazla talep görmektedir.

4. Dünya Genelinde Geçerli Diploma

Ukrayna, evrakların basitleşmiş yasallaştırılmasına takip eden ve Avrupa’da yüksek eğitim kalifikasyonlarını tanıyan Lahey ve Lisbon Anlaşmasının üyesidir. Ukrayna diplomaları dünyanın tüm ülkeleri tarafından tanınmaktadır.

whatsapp iletişim
ukrayna üniversite iletişim

Üniversite kayıt işlemleri için neler gereklidir ?

Ukrayna’da üniversite hayatına başlamak isteyen öğrencilerin minimum lise diplomasının olması gereklidir.Lise diploması veya üniversite diploması olan öğrenciler Ukrayna da eğitim hayatına sorunsuz bir şekilde başlayabilirler.
Ukrayna üniversiteleri sınavsız ve puansız öğrenci alımı yaptığı için seviye belirleme sınavlarından alacağınız puanların bir önemi yoktur.200 puan alan bir öğrenci tıp bölümünde okuyabilmektedir.

Ön Kayıt (Davetiye) için gerekli evraklar

  1. Pasaport
  2. Lise veya Üniversite Diploması NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür. Belgenin yurt dışında üst makamlarda geçerliliğinin olmasını sağlamaktadır.

Kayıt ve Vize için Gerekli Belgeler

  1. LİSE DİPLOMASI; Lise Diploması aslı ve Noterden tasdikli suret, vilayet makamından apostilli.
  2. PASAPORT SURETİ; Pasaportun resimli olan bölümün fotokopisi ( apostil mührüne ve notere gerek yok. Pasaportunuzun bitiş süresi en az 2 senelik süreli olması gerekir.
  3. SAĞLIK RAPORU; Devlet hastanelerinden sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli.
  4. ELİZA TESTİ; Devlet hastanelerinden sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli.
  5. TRANSKRIPT; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli
  6.  FOTOGRAF; 7 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
  7. DOĞUM BELGESİ FORMÜL A; Nüfus müdürlüğünden alınacak-Vilayet makamından apostilli. NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür. Belgenin yurt dışında üst makamlarda geçerliliğinin olmasını sağlamaktadır.

Kayıt ve öğrenci vizesi işlemleri ne kadar sürmektedir ?

Kayıt ve vize işlemleri ortalama olarak 20-30 gün içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

 

Ukrayna üniversitelerinde YÖK Denkliği var mı ?

Avrupa’da çalışmak isteyen öğrenciler Türkiye’de olduğu gibi herhangi bir kuruma başvurmadan direk olarak işe başlayabilirler , bu diplomaları ile sorunsuz bir şekilde çalışabilirler.
Bütün bunlara ilaveten bizden mezun olan bütün öğrencilerimiz Türkiye’de sorunsuz bir şekilde belgelerini onaylatıp çalışmaya başladılar.

Ukrayna’nın önde gelen üniversiteleri asırlık tarihleriyle birlikte çok güçlü ve tecrübeli akademik kadroya sahiptirler. Bu üniversitelerden çoğu Avrupa ülkeleri tarafından tanınmaktadır.Ukrayna 2005 yılında Bologna anlaşmasına katılmasıyla birlikte Ukrayna üniversitelerinden mezun olanlar istedikleri Avrupa ülkesinde rahat bir şekilde çalışabilecek ve direkt denklik alabilecektir.

Bologna Süreci Nedir?

Bologna süreci Avrupa Yükseköğretim Alanı yaratmayı hedefleyen 47 üye tarafından oluşturulan bir süreçtir. Bologna Sürecinin oluşturmayı hedeflediği Avrupa Yükseköğretim Alanı içerisinde yer alan ülke vatandaşları, yükseköğrenim görmek ya da çalışmak amaçları ile Avrupa’da kolayca dolaşabileceklerdir. Avrupa, gerek yükseköğretim ve gerekse iş imkanları açısından dünyanın diğer bölgelerinden kişiler tarafından tercih edilir hale getirilecektir.

YÖK Denkliği ve YÖK Tarafından Okulun Tanınması Nedir?

Denklik, Yurtdışında tanınan bir yükseköğretim kurumundan alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eşdeğer olduğunun tespit edilmesini ifade eder. YÖK tarafından tanınması ise Diplomayı veren yükseköğretim kurumunun ve programının, faaliyet gösterdiği ülkenin yetkili makamları veya bu makamlarca yetkilendirilmiş kalite güvencesi ve akreditasyon kuruluşları ile Yükseköğretim Kurulu tarafından akademik derece vermeye yetkili bir kurum ve program olarak kabul edilmesi ” olarak tanımlanmıştır.

Ukrayna Avrupa standartlarında kaliteli üniversitelere sahip olmasının yanında, hem ülkemizde hemde Avrupa’da geçerli olan bir denklik sunuyor.
Ukrayna üniversitelerinden mezun olan öğrenciler kolay bir şekilde YÖK’ten denklik almayı başarıp Türkiye’de iş bulabilmektedirler.
Türkiye’de ki denkliğin yanı sıra öğrenciler o diplomaları ile Avrupa’da çalışabilirler.Kısacası Ukrayna Üniversitelerinden denklik alan öğrenciler gerek Avrupa gerek Türkiye’de ki kurumlarda mesleklerini icra edebilir geleceklerine yön verebilmektedirler.

Direkt Denklik İmkanı !

Öğrencilerin tercih edecekleri bölümlerin %90’da direk denklik imkanı olmakla beraber hem uluslararası alanda dil vasfını geliştirip diğer yandan da akademik başarılar kazanabilmektedirler. Öğrenciler üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra YÖK’e başvurup belgelerini onaylatmalarının ardından Avrupa veyahutta Türkiye’de mesleklerine atılabilirler

Üniversiteler ne zaman açılmaktadır ?

Ukrayna da üniversiteler 15 eylülde eğitim vermeye başlamaktadır.

Türkiye’den gelen öğrenciler Rusçayı ne kadar sürede öğrenebiliyorlar ?

Rusça ve türkçe dilleri fonotik olarak benzedikleri için gelen öğrencilerimiz 1 senede akıcı derecede rusça okuma yazma ve konuşma seviyesine geliyorlar.

Bölüm seçimleri ne zaman ve nasıl yapılıyor ?

2.dönemin başlarında öğrencilere istedikleri bölümler soruluyor bizimle desteğimizle birlikte doldurulan form ile öğrenci bölümünü seçmiş oluyor.

Başa dön tuşu
Hemen Ara