Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Hakkında Sorular

1. Üniversite kayıt işlemleri için neler gereklidir ?

Ukrayna’da üniversite hayatına başlamak isteyen öğrencilerin minimum lise diplomasının olması gereklidir.Lise diploması veya üniversite diploması olan öğrenciler Ukrayna da eğitim hayatına sorunsuz bir şekilde başlayabilirler.
Ukrayna üniversiteleri sınavsız ve puansız öğrenci alımı yaptığı için seviye belirleme sınavlarından alacağınız puanların bir önemi yoktur.200 puan alan bir öğrenci tıp bölümünde okuyabilmektedir.

2. Ön Kayıt (Davetiye) için gerekli evraklar nelerdir?

  1. Pasaport
  2. Lise veya Üniversite Diploması NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür. Belgenin yurt dışında üst makamlarda geçerliliğinin olmasını sağlamaktadır.

3. Kayıt ve Vize için Gerekli Belgeler nelerdir?

  1. LİSE DİPLOMASI; Lise Diploması aslı ve Noterden tasdikli suret, vilayet makamından apostilli.
  2. PASAPORT SURETİ; Pasaportun resimli olan bölümün fotokopisi ( apostil mührüne ve notere gerek yok. Pasaportunuzun bitiş süresi en az 2 senelik süreli olması gerekir.
  3. SAĞLIK RAPORU; Devlet hastanelerinden sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli.
  4. ELİZA TESTİ; Devlet hastanelerinden sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli.
  5. TRANSKRIPT; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli
  6.  FOTOGRAF; 7 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
  7. DOĞUM BELGESİ FORMÜL A; Nüfus müdürlüğünden alınacak-Vilayet makamından apostilli. NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür. Belgenin yurt dışında üst makamlarda geçerliliğinin olmasını sağlamaktadır.

4. Kayıt ve öğrenci vizesi işlemleri ne kadar sürmektedir? ?

Kayıt ve vize işlemleri ortalama olarak 20-30 gün içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

5. Ukrayna üniversitelerinde YÖK Denkliği var mı ?

Avrupa’da çalışmak isteyen öğrenciler Türkiye’de olduğu gibi herhangi bir kuruma başvurmadan direk olarak işe başlayabilirler , bu diplomaları ile sorunsuz bir şekilde çalışabilirler. Bütün bunlara ilaveten bizden mezun olan bütün öğrencilerimiz Türkiye’de sorunsuz bir şekilde belgelerini onaylatıp çalışmaya başladılar.

Ukrayna’nın önde gelen üniversiteleri asırlık tarihleriyle birlikte çok güçlü ve tecrübeli akademik kadroya sahiptirler. Bu üniversitelerden çoğu Avrupa ülkeleri tarafından tanınmaktadır.Ukrayna 2005 yılında Bologna anlaşmasına katılmasıyla birlikte Ukrayna üniversitelerinden mezun olanlar istedikleri Avrupa ülkesinde rahat bir şekilde çalışabilecek ve direkt denklik alabilecektir.

6. Bologna Süreci Nedir?

Bologna süreci Avrupa Yükseköğretim Alanı yaratmayı hedefleyen 47 üye tarafından oluşturulan bir süreçtir. Bologna Sürecinin oluşturmayı hedeflediği Avrupa Yükseköğretim Alanı içerisinde yer alan ülke vatandaşları, yükseköğrenim görmek ya da çalışmak amaçları ile Avrupa’da kolayca dolaşabileceklerdir. Avrupa, gerek yükseköğretim ve gerekse iş imkanları açısından dünyanın diğer bölgelerinden kişiler tarafından tercih edilir hale getirilecektir.

7. YÖK Denkliği ve YÖK Tarafından Okulun Tanınması Nedir?

Denklik, Yurtdışında tanınan bir yükseköğretim kurumundan alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eşdeğer olduğunun tespit edilmesini ifade eder. YÖK tarafından tanınması ise Diplomayı veren yükseköğretim kurumunun ve programının, faaliyet gösterdiği ülkenin yetkili makamları veya bu makamlarca yetkilendirilmiş kalite güvencesi ve akreditasyon kuruluşları ile Yükseköğretim Kurulu tarafından akademik derece vermeye yetkili bir kurum ve program olarak kabul edilmesi ” olarak tanımlanmıştır.

8. Ukrayna da üniversiteler ne zaman açılmaktadır?

Ukrayna da üniversiteler 15 eylülde eğitim vermeye başlamaktadır.

9. Türkiye'den gelen öğrenciler Rusçayı ne kadar sürede öğrenebiliyorlar ?

Rusça ve türkçe dilleri fonotik olarak benzedikleri için gelen öğrencilerimiz 1 senede akıcı derecede rusça okuma yazma ve konuşma seviyesine geliyorlar.

10. Bölüm seçimleri ne zaman ve nasıl yapılıyor?

2.dönemin başlarında öğrencilere istedikleri bölümler soruluyor bizimle desteğimizle birlikte doldurulan form ile öğrenci bölümünü seçmiş oluyor
Aklınıza takılan bütün soruları buradan bizimle paylaşabilirsiniz 24 saat içerisinde sorularınıza geri dönüş yapılacaktır.

whatsapp iletişim
ukrayna üniversite iletişim

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruların cevabını bulabileceğiniz bir sayfamız var. Bu sayfada yer alan yorum yazma kısmı aracılığıyla sizin soracağınız sorulara en kısa zaman içerinde cevap vericeğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu