Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna Yurtları

Ukrayna’da bulunan devlet yurtları maalesef çok iyi değildir. Yurtlar her üniversitenin imkanlarına bağlı olarak değişmektedir. Mesela Odessa Politeknik üniversitesinin yurtları çok iyi değilken, denizcilik akademisinin yurtları gayet iyidir.

Ukrayna’da ki yurtların kötü olması sebebi ise yurtların Sovyet Rusya zamanında yapılması ve hiçbir yenileme çalışmasının yapılmamasıdır. Bundan dolayı yurtlar eksi ve bakımsızdır. Yurtlara yerleşen öğrenciler kendi odalarını kendileri duvar kağıdı, parke, yatak , kapı  satın alarak yenilemektedir.

Devlet yurtlarında sadece mutfak vardır. Ama mutfak malzemeleri (tabak,tencere,çatal,kaşık v.b) yoktur. Ukrayna’da yurtta kalmak isteyen öğrenci  malzemeleri kendisi satın almak zorundadır.

Odessa mechnikov üniversitesinin detaylı yurt incelemesi için aşağıda bulunan videoyu izleyebilirsiniz.

Yurtlardan mezun olan öğrenciler kendi yenilenmiş odalarını satabilirler veya yeni gelen öğrenciler mezun olan öğrencinin yeni tamir edilmiş odasını satın alabilir.

Ukrayna’da ki devlet yurtlarının yıllık ücretlerinin ödenmesi zorunludur. Eğer devlet yurt ücretleri ödenmezse oturma izni (Posvidka) çıkarılamaz. Öğrencinin oturumu yurtta gösterilerek oturma izni çıkarılmaktadır.

Ukrayna Yurtları Fiyat Listesi 2021

Ukrayna yurt fiyatları yıllık olarak güncellenmektedir. Ukrayna’da yurt ücretleri 450$ ile 800$ arasındadır. Yurt ücretleri 1 akademik eğitim yılı için geçerlidir ve yurt ücretlerinin ödenmesi zorunludur.

Yurt Fiyatları Fiyat
Odessa Politeknik Üniversitesi (Yıllık) 450$
Odessa Mechnikov Üniversitesi (Yıllık) 450$
Odessa Tıp Üniversitesi (Yıllık) 550$
Odessa Denizcilik Üniversitesi (Yıllık) 580$

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu