Ukrayna Üniversiteleri
Trend

Ukrayna’da Sınavsız Üniversite

Ukrayna üniversitelerinde sınavsız eğitime ne dersin ?

Ukrayna’daki bulunan bütün devlet ve vakıf (özel) üniversitelerinde sadece ama sadece lise diplomasıyla hayal ettiğin bölümde okuyabilirsin !

Ama bu kadar kolay göründüğüne bakma, Ukrayna eğitim sistemi nedeniyle öğrencileri herhangi bir sınav şartı olmadan diledikleri bölümde okutuyor. Örneğin YKS sınavından çok ama çok düşük puan aldınız veyahutta sınava bile girmediniz ve biliyorsunuz ki lise diplomasıyla hiç bir yerde çalışamayacaksınız.

Sınavsız üniversite

Ukrayna üniversitelerine sadece lise diplomasıyla kayıt yaptırabilirsiniz. Lise diplomanızın puan ortalamasınında bir önemi yok. Eğer doktor olmak istiyorsanız ve YKS sınavına dahi girmediyseniz, elbetteki doktor olabilirsiniz.

Bazı kişiler tarafından eğitim sistemi çok farklı algılansa da Ukrayna eğitim sistemi bu şekilde çok başarılı bir şekilde adından söz ettiriyor. Buradaki asıl amaç öğrencinin derslerdeki başarısı! Ne olduğu değil ne olacağına bakıyorlar.

Örneğin lise hayatı ailesi veya başka bir nedenden dolayı çok kötü geçen ve notları çok kötü olan bir öğrenci için bir yıllarını çalmadan bir fırsat daha veremez miyiz ? Zaten öğrenci gelecek vaat ediyorsa üniversitedeki derslerinden rahatlıkla geçer, eğer zaten çok kötüyse dersleri geçemez ve tekrara kalır. Ukrayna eğitim mantığı tamda bu şekilde çalışıyor.

Sende Ukrayna’da okuyabilirsin ! Kimselere bakma kendine güven ve dilediğini gerçekleştir. Unutma ki yurtdışında ki yaşamın sana çok şeyler katacağını bu sadece eğitimden ibaret değil. Kişisel gelişimin açısından ve benliğinin oturması açısından buna çok ihtiyacın olacak. Kendi başına yaşamayı neyin ne olduğunu öğreneceksin üstelik birde dil öğreneceksin. Kendini yeni bir dünyaya açıp geliştireceksin.

Ama yurtdışında üniversite fiyatları çok yüksek diyorsan ve ben bunu karşılayamam diyorsan , sadece yanılıyorsun. Ukrayna üniversite fiyatları 2020 güncel fiyatlara baktığımızda yıllık üniversite harç ücretlerinin Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden çok daha uygun olduğunu göreceksin.

Üniversite lisans fiyatları yıllık 1500$ dan başlıyor. Türkiye’de 2 senelik istemediğin en basit bölümde bile okursan yıllık 3000$ ödemen gerekecek.

Eğer istersen bir karşılaştırma yapalım ve farkı sen anla ! Aşağıda bulunan tablodaki fiyatlar aynı lisans bölümünün %100 ücretli olanı denk alınmıştır.

Ukrayna Öğrenci Masrafları (1 Yıl)

Fiyatlar
1 Yıllık Üniversite Harcı 1.800$
1 Yıllık Kira Ücreti %50 2000$
Mutfak Ve Kişisel İhtiyaçlar (10 Aylık) 2500$
Ekstralar Yıllık 600$
Toplam Yıllık Masraf : 6900$
Mutfak ,kira ve kişisel ihtiyaçlar ortalama olarak Türkiye ile aynı fiyatta fakat Üniversite harç ücretlerini karşılaştırdığımızda %400 Ukrayna üniversiteleri daha ucuz ve bundan dolayı Ukrayna üniversiteleri ülkemiz öğrencileri tarafından tercih edilmektedir.

Türkiye Öğrenci Masrafları (1 Yıl)

Fiyatlar
1 Yıllık Üniversite Harcı 8.300$
1 Yıllık Kira Ücreti %50 2.000$
Mutfak Ve Kişisel İhtiyaçlar (10 Aylık) 2.500$
Ekstralar Yıllık 600$
Toplam Yıllık Masraf : 13.400$

Tablodan da anlayabileceğin gibi her şey ortada.

Önünde 2 seçenek var.

1.Seçenek ❌: Türkiye’de 2 senelik bölümden mezun olup işsiz kalmak veya asgari ücretle çalışmak. Unutma ki mezunların %65’i şuan işsiz. Buradaki pastadan pay almak istiyorsan fark yaratman lazım. Kendine güvenip başarman lazım.

2. Seçenek ✔️: Ukrayna’da üniversite okuyup Rusça ve Ukraynaca öğrenmek. Dilediğin bölümden mezun olup bütün Avrupa ülkelerinde geçerli mavi diplomayla kolayca iş bulmak. Zaten mezun olduğunda sen işi değil iş seni bulacak. Ama unutma ki yurtdışında olacaksın ebeveynlerin yanında olmayacak herşeyini kendin yapacaksın ve öğreneceksin. Eğer bu şartlar altında okuyabilirsen ve bunu başarırsan işte o zaman fark yaratırsın.

Haydi ! Ne duruyorsun hemen bizimle iletişime geç ve detayları öğren. Erken kayıtlara özel indirimli hazırlık paketi fırsatını kaçırma !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu