Odessa ÜniversiteleriUkrayna Üniversiteleri

Odessa Tıp Üniversitesi

Odessa Tıp Üniversitesi 1900 senesinde kurulmuştur. Ukrayna Üniversiteleri arasında  en büyük tıp üniversitesidir.Dünya sıralamasında 2007 yılında 107. sıraya yerleşmiştir. 58 farklı ülkeden 1600 yabancı öğrencinin eğitim hayatına devam ettiği Odessa Tıp Üniversitesi bünyesinde toplamda 4800’ün üzerinde öğrenci vardır.

Eğitim esnasında öğrenciler modern tıp teknolojisini kullanmaktadırlar. 28.000 metrekare alan üzerine kurulu olan Odessa Tıp Üniversitesinde,  48 adet klinik, 6 adet yurt, 1.2 milyon adet kitaplı kütüphane,bilgisayar merkezi, spor salonu, ve Odessa’nın kıyısında bulunan modern bir dinlenme tesisinden oluşmaktadır.Üniversitenin eğitim dili Rusça,Ukraynaca ve İngilizce’dir.

Odessa Tıp Üniversitesi Tarihi

Odessa Tıp Üniversitesi,1996 yılında  Avrupa ve Uluslararası Üniversite Birlikleri ile aktif olarak işbirliği içindedir. 2001 yılında ise, UNESCO üyeliğine seçilmiştir. Doktor adaylarının hastalara zarar vermeden kendi beceri ve yeteneklerini geliştirmeleri için modern simülasyon yöntemleri kullanır. Simülasyon kompleksleri 4 klinik bölümde de çalışmaktadır.

Odessa Tıp Üniversitesi Genel Tıptaki UG kursu 6 yıl sürelidir. Rusça hazırlık kursunu seçenler  6 yıl eğitime  ek olarak, bir yıllık da Hazırlık kursunu alacaklardır. 6 yıllık UG kursunun başarı ile tamamlamaya hak kazanan öğrenciye, Hindistan’daki M.B.B.S’ye denk olan, “Tıp Doktoru” derecesi verilmektedir.

Ukrayna Üniversitelerinden biri olan Odessa Politeknik Üniversitesi 18 eylül 1918 tarihinde kurulmuştur. Ukrayna’nın güney kısmında plajlarıyla ünlü sıcak bir iklime sahip olan Odessa şehrinde bulunmaktadır.

Odessa Tıp Üniversitesi Fiyat Listesi 2021

Üniversitenin fiyatları ülkemizde ücretli tıp fakültelerinin fiyatlarına göre yaklaşık %70 daha uygundur. Türkiye’de Tıp fakültesi yıllık ücretleri 70.000₺ başlamaktadır. Ukrayna Odessa tıp üniversitesi gerek kalitesi gerekse ekonomik fiyatları nedeniyle Dünya’dan ve Türkiye’den oldukça fazla talep vardır.

BÖLÜM EĞİTİM DİLİ HAZIRLIK LİSANS
Tıp RUSÇA-İNGİLİZCE 1400 $ 3640 $ – 4500 $
Diş Hekimliği RUSÇA-İNGİLİZCE 1400 $ 3800 $ – 5000 $
Eczacılık RUSÇA-İNGİLİZCE 1400 $ 3640 $ – 4500 $
Fizik Tedavi RUSÇA 1400 $ 3000 $

Sıkça Sorulan Sorular 🧐

Vayes yurtdışı eğitim danışmanlığına sıkça gelen soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz. Odessa Tıp üniversitesi  hakkında bütün sorular ve cevaplar burada. Eğer hala istediğin cevabı alamadıysan hemen Ukrayna eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsin. Haydi sorunun üzerine tıkla ve hemen cevabını öğren.🙂

Ukrayna'da Tıp okursam denklik alabilir miyim ?

Üniversiteden mezun olduktan sonra Yüksek eğitim kurumuna başvurarak sınavlı bir şekilde denklik alabilirsiniz ve rahatlıkla Türkiye’de çalışabilirsiniz.

Rusça Öğrenebilir miyim ?

Rusça öğrenme kapasitesi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte aslında göründüğü kadarda zor bir değildir. Öğrencilerin en çok korktuğu konu kiril alfabesidir fakat kiril alfabesini öğrenciler 2 haftada öğrenebiliyorlar. Hazırlık eğitiminin 3. ve 4. aylarında Rusça’yı günlük yaşamınızda kullanabilirsiniz.

Ukrayna'da Tıp fiyatları nelerdir ?

Yukarıda üniversitenin güncel 2019 fiyat listesi bulunuyor detaylı fiyatlar için inceleyebilirsiniz. Ukrayna’da tıp eğitimleri yıllık 3300 – 4500 dolar arasında değişmektedir.

Üniversitenin yurtlarının pek iyi olmadığı söyleniyor doğru mu ?

Ukrayna’daki bütün üniversite yurtları genellikle çok eskidir ve bundan dolayı çok kötüdür. Biz öğrencilerimize özel yurt veya ortak kiralık daire öneriyoruz.

Odessa Tıp Üniversitesi Dünya Sıralaması Nedir ?

Odessa tıp üniversitenin dünya sıralaması 8412 dir. Ülke sıralaması ise 111 dir.

Odessa Tıp Üniversitesi Dünya Sıralaması QS WORLD RANKING
Ülke Sıralaması 111
Dünya Sıralaması 8412

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu